28 Mayıs 2012 Pazartesi

Atatürk hakkında kim neler söylemiştir


 almanya
kisisel kazanç ve ün pesinde kosan basit bir dikdatör degil, gelecek kusaklar için saglam temeller atmaga ugrasan bir kahramandi.
Prof. Walter L. WRIHT Jr.


 "Bütün dünya 10 Kasim'da, biz Almanlar'in da dostluk ve saygi ile bagli oldugumuz bir insanin hayatini ve eserlerini takdirle anmaktadir. Atatürk bir asker olarak, amansiz ve hatta bazi anlarinda ümitsiz gözüken bir mücadeleden muzaffer çikmis ve sonra da devlet sorumlulugunu üzerine almistir. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin ilâni, onun diplomatik dehâsinin bir eseridir. Türk devletinin demokratik gelismesini engelleyen, mâziden kalma bazi gelenek, örf ve âdetlerin degistirilmesi veya kaldirilmasi gerekiyordu. O cesurâne ve azimkârane ideallere sahipti, yilmak bilmeyen bir yaraticilikla eserlerini gerçeklestirmege basladi.... Atatürk, Almanlarla geleneksel, yürekten ve karsilikli güvene dayanan iliskiler kurmus ve sürdürmüstür.
Ludwig ERHARD
(Bati Alman C. Baskani)

 Atatürk Türkiye'yi tek düsmani kalmaksizin birakmistir. Bu zamanimizin hiçbir devlet sefinin basaramadigidir.
Alman Völkischer Beobachter Gazetesi

 Türkiye'nin kendisine hudutsuz bir minnet duydugu Büyük Kurtarici Atatürk'ün hayati, Almanya'da oldugu kadar iyi, hiçbir yerde ne anlasilacak, ne de takdir edilebilecektir. Zira Almanya ayni yoldan geçmistir. Türkiye'ye kabul ettirilen baris anlasmasi, topraklarinin hayati kisimlarini kendisinden koparip aliyordu. Millî Kahraman Atatürk, memleketini kurtarmayi ve millî bir gelecegin temellerini atmayi basardi. Memleketini görüsmelerle ve Cenevre metodlariyla kurtaramiyacagina inanarak mücadele yolunu seçti. Bunda yalniz çelik bir irade ve kuvvet basarisi olabilirdi. Memleket içindeki eseri, daha az hayranliga lâyik degildir. Almanya, ATATÜRK'ün eserine ve mücadelesine hayrandir. Onda, tarihi eseri, özgürlügü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kisilik görmektedir.
Berlin, Alman Ajansi

 Istirap çeken dünyada baris ve esenligi yeniden kurmak ve insanligin yalniz maddi degil, manevi gelismesini saglamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliginden örnek ve kuvvet alsinlar.
Profesör Herbert MELZIG
Alman Tarihçisi

 Bugün Kemal Atatürk, yarattigi eserlerle bakip pek hakli olarak kendisine basariya ermis bir kimse gözüyle bakabilir. Çünkü Atatürk, herseyden üstün olarak, Türk Milleti'ne simdiye kadar erismedigi bir mutluluk getirmistir.
Carel Sautman
Alman Gazetesi

 Mustafa Kemal Bey, sorumluluk yüklenmekten korkmayan dogustan bir sef idi. 25 Nisan sabahi 19. Tümeniyle kendiliginden düsmana saldirmaya karar verdi. O'nu kiyiya sürdü ve üç ay boyunca kendisine yapilan çetin saldirilara inatçi ve sarsilmaz bir karsi koymada bulundu. O'nun azmine tam olarak güvenebilirim.
Liman Von SANDERS
Alman Generali

 Kendisinin tarihi büyüklügü, eseri olan yeni Türkiye'ye bakilarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzagi gören akil ve hikmetle birlesmis olan bu gerçek halk önderi ve devlet adami; Anadolu daglarinin en uzak ve issiz kösesindeki köylere bile baska bir ruh asilamistir.
Alman, Illustrierte Dergisi

 Onda büyük bir asker, dahi bir devlet adami ve tarihsel kisilige sahip bir kisi kaybedilmistir.
(Hitler, Inönü'ye Mesaji)

 Eger bugünkü Türkiye, dünya savasindan sonraki Avrupa'nin herhangi bir memleketinde daha fazla ileri gitmisse, bunun en büyük sebebini yeni Cumhuriyetin Baskani'nin dehasinda aramalidir.
Hans FROEMBGEN
Alman Yazari

 Atatürk, yeni Türkiye'nin yaraticisi oldugu kadar ulusunun egiticisi ve yetistiricisi olmustur. Atatürk, kisiliginin kuvvetiyle milletleri içten ve distan degistiren savas sefleri arasinda özel bir yer tutacaktir. O, yeni Türkiye'nin yaraticisi ve kurucusu olmustur. Yakin dogunun simdiki çehresini bu adam tesbit etti.
Alman, Germania Gazetesi

 Sark, tarihin Kemâl Atatürk tarafindan yazilmis olan yeni bir sahifesini açmistir. Avrupa tarih kitaplari vaktiyle (Barbar) Türklerin Altay Daglari'nin yüksek ovalarindan sarka, garba nasil akin ederek milletleri ve kültürleri tahrip eylediklerini hikâye eder. Incil'de ve Ortaçag literatüründe Türkler, (Gogve Magog) diye fevkâlede ve korkunç hayâletler olarak tasvir edilmistir. Onlar uyusturucu medeniyetin buzlari içinde bir atestiler ve Türk kokusu hâlâ bugün bile dünyanin yarisinin uzuvlarinda yasamaktadir. Simdi modern ilim, milâttan evvel tarihin binlerce yillik perdesini açarak, batmis milletlerin kaybolmus izlerini kesfetmektedir. Bu arada birdenbire Türk irkini da tarihin aydinliklari içinde görüyoruz ve onun sark ile garb arasinda nasil bir köprü kurmus ve nasil devletler ve kültürel yaratmis oldugunu anliyoruz. Avrupanin birçok âlimleri bunu reddediyorlar. Fakat, Atatürk'ün hayati ve Türk Milleti'nin yeniden uyanis ve kalkinis, Türk Milleti'nin ruhunun ilk evini henüz yirminci asirda kurmus olmadigi kanaatini gösteriyor. Kemâl Atatürk ile yüzlerce asrin derinliginden kahraman bir ruh aydinliga yükseliyor ve bu ruh, dünyanin esarete düsmüs kisimlarindaki milletlere hürriyet ve kurtulus yolunu gösteriyor. O'nun hüviyeti, Nil sahillerinden eski Çin denizlerine kadar uzanan bir efsane olmustur. Bununla beraber O gene milletinin ortasindadir. Olgun ve kemâle ermis zekâsiyle, münevver ve ebedi gençligin yorulmak bilmez kudret ve ciddiyetine mazhar olan, O, kendi milleti ve beseriyet âlemi için besledigi muhabbetle, bir dâhinin neler yarattigina dair, cihana fevkâlâde heyecanli bir sahne seyrettirmektedir.
Profesör Herbert MELZIG
Alman Tarihçisi

 Bir yenilginin uçurumuna düstügü halde, ilkin neticesiz sanilan Istiklâl Mücadelesini yapan Türk Milleti, önünde saygiyla egilmeden bu satirlara son veremez. Zafer nesesiyle kendinden geçmis bir diplomasinin kararini "hayir" diyerek yirtmak ve yüzlerine firlatmak örnegini biz Almanlar, Türklere borçluyuz.
Alman Askeri Dergisi Vissen Und Vehr

 Mustafa Kemâl, hirpilanmis, silahi elinden alinmis olan milletle elele vererek tarihe yeni bir devir açmak için mücadeleye atildi ve mücadelesinde, ruh kudretinin dünya yüzündeki bütün silahlardan üstün oldugunu ispat etti.
Profesör Herbert MELZIG
Alman Tarihçisi

 Mustafa Kemâl'i yüksek kumandanlarin çoguna üstün kilan nitelik, ölümü küçümsemek ve yigitlik göstermek bakimindan askerlerine en büyük örnek olmasidir.
Profesör Herbert MELZIG
Alman Tarihçisi

 Esarete mahkûm edilmis bir istiklâl hakkini kuvvetle kazanmis, idam fermanini yirtip düsmanlarinin suratina firlatmis adamdir.
Alman Basini

 "Atatürk, istiklâl hissini tasiyan bütün milletler için, ölmez bir semboldür."
Alman Basini
......................................................
Amerika
 Kemal Atatürk'ün ölümünün 25. Yildönümünü anma törenine katilabilmekten seref duymaktayim. Atatürk bu yüzyilin büyük insanlarindan birinin tarihi basarilarini, Türk halkina ilham veren liderligini, modern dünyanin ileri görüslü anlayisini ve bir akseri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatirlatmaktadir. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin dogmasi, yeni Türkiye'nin özgürlük ve bagimsizligini serefli bir sekilde ilân ve o zamandan beri korumasi, Atatürk'ün Türk halkinin isidir. Süphesiz ki, Türkiye'de giristigi derin ve genis inkilâplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha basari ile gösteren bir örnek yoktur.
John F. KENNEDY
(A.B.D. Baskani, 10 Kasim 1963)

 Benim üzüntüm iki türlüdür; önce böyle büyük bir adamin kaybindan dolayi bütün dünya gibi üzgünüm. Ikinci üzüntüm ise, bu adamla tanismak hususundaki siddetli arzumun gerçeklesmesine artik imkân kalmamis olmasidir.
Franklin ROOSEVELT
(A.B.D. Baskani, 10 Kasim 1963)

 Asker-devlet adami, çagimizin en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanin en ileri memleketleri arasinda hakettigi yeri almasini saglamistir. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklügünün temel tasini teskil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermistir. Ben, Atatürk'ün sadik arkadaslarindan biri olmakla büyük bir iftihar duyuyorum.
General Mc ARTHUR

 "Kemâl hakkinda almis oldugum malûmat çok tazedir. Bu husustaki bilgilerimi kendisini çok iyi taniyan birisinden temin ettim. Sosyalist Sovyet Cumhuriyetleri Birligi Hükümeti'nin taninmasi hakkinda Sovyet Rusya Hariciye Nâziri Litvinof ile görüsürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nin en kiymetli ve en ziyade dikkate deger devlet adaminin kim oldugunu sordum. Bana verdigi cevapta: Avrupa'nin en kiymetli devlet adaminin bugün Avrupa'da yasamadigini, bunun Türkiye Cumhurreisi Mustafa Kemâl oldugunu söyledi." Franklin D. Roozwelt'in bu sözlerine karsi, Disraeli'nin Ingiltere'yi idare ettigi zamandan beri, Avrupa'da o irktan gelmis bütün devlet adamlari içinde en maharetlisi olan Litvinof tarafindan söylenmis olan bu mütaleânin çok kiymetli oldugunu beyan ettim.
Roozwelt (Franklen D.) 1928
Birlesik Amerika Cumhurbaskani

 "Geceleyin yüz kisilik aksam sofrasi, Avrupa'nin büyük baskentlerinde verilmekte olan benzeri sölenlerden hiç de farksizdi. Yalniz Türkiye Cumhuriyeti'nin verdigi sölen sofrasinda kullanilan Ikinci Mahmut çagindan kalma (1808-1839) som altin tabak ve takimlar, bu söleni Avrupadakilerden daha debdebeli yapiyordu. Mustafa Kemal hazretleri herseyden önce tam anlamiyla savasçi bir komutan, metin, genis simali, derin ve mütekâsif düsünceli, sert ve canli sözlü bir zattir. Ancak bu gece tam anlamiyla ince ve nazik bir devlet adami, ayni çagda mükemmel bir devlet baskani idi. Her elçi kendilerinden ayni ölçüler içinde iltifat görürler."
General Charles Sherrill
Birlesik Amerika'nin eski Ankara Büyük Elçisi

 Unutmamalidir ki Kemâl, Dumlupinar'da parlak bir strateji kabiliyeti göstermis ve düsmandan çok azlik olan Türk kuvvetlerinden geregince yararlanmayi bilmistir. Dünya üzerinde istilâ ordulari, Yunanlilar'in ugradiklari büyük bozgun gibi bir yenilgiyle pek az karsilasmislardir.
Charle H. SHERRILL
Eski Amerikan Elçisi

 Lozan'i o kazandi; son ikiyüz yilda ihtiyar Asya'nin Avrupa'ya kazandirdigi ilk zafer.
New York Times

 Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarindan biri geçti.
Chicago Tribune

 Savas sonrasi döneminin en yetenekli liderlerinden biri.
New York Times

 Insani teslim alici gözlerinde fevkâlade önderlik kuvveti vardir. Kalin kaslari sakin durmaz. Yüksek, enteklektüel zirvelere kalkar ve sayani hayret derecede genis alninda derin çizgiler oyacak bir sekilde çatilir. Derisi açik renkli ve günesten yanmistir. Esmer degildir. Saçi sarimtrak kahve renklidir. Agzinin temiz kesilmis hatlari ve çenesi kararlarinin kesinligini gösterir. O, tetiktir, hazir cevaptir, dikkati çekecek kadar zekidir.
Gladys Baker
Amerikali Gazeteci

 Atatürk'ün ölümünden dolayi Amerika Hükümeti pek çok üzgündür. Bu kayip, yalniz Türk Milleti'ne ve sinirlarin inhisar etmemistir. Yayildigi yerler çok genistir.
Kordel HALL
Birlesik Amerika Disisleri Bakani

 Cihani hayran birakan bu Türk, Türkler'in gögsünü Türk olduklarindan, tarihlerinden ve dillerinden dolayi bir daha kabartmistir ve Türkiye'nin gelecegi için, geçmis yüzyillarin toplayabildiginden daha fazla bir kudret toplamistir.
General C.H. SHERRILL
Eski Amerika Elçisi

 Mustafa Kemâl, basarilarinin çogunu tükenmek bilmeyen sabri sayesinde elde etmistir.
Charles H. SHERRILL
Eski Amerika Elçisi

 Ülkesine bagliligi, kendisine bütün dünyanin saygisini kazandiran Atatürk.
F.D. ROOSEVELT
A.B.D. Cumhurbaskani

 Atatürk'ün birçok insanlarin basarmaya maddeten muktedir olamadiklari isleri basarmada gösterdigi azim ve cesarete ve ortaya koydugu esere bütün Amerika hayrandir.
Amerika Basini


.............................................
Yunanistan
 Iki milleti, Türk Sefinin ölümünden müsterek bir kayip olarak müteellim olmasi tabiidir.
Yunanistan, Etnika Nea

 Dost Türkiye, dize gelmis olan insanligin huzurunda kurucu ve yaraticisina tâzimlerini arzetmege hazirlaniyor.
Atina - Peria

 Atatürk ölümünden önce, herkes tarafindan saygi gösterilen, deger verilen güçlü, dinç ve çaliskan bir Türkiye yaratmak ülküsünü tamamen basardi.
Yunan Elenikon Mellon Gazetesi

 Ingiliz, Fransiz ve Italyanlari Anadolu'dan uzaklastirip bizi de yenince,, karsimizda siradan bir adam bulunmadigini ve O'nun gerçek yaratici kudretini kavramaktan uzak kalmis oldugumuzu kabul ettik. (1938)
Yorgi PESMAZOGLU
Yunan Ekonomi Baskani

 - Her ülke, milletine zafer, refah ve mutluluk yolunda ilerleten büyük adamlarina heykeller dikecektir. Fakat Türkiye'nin Kemal Atatürk'ün heykelinin yapilmasinda kullanilacak tasi bulabilmek için daglarini desmesi, karistirmasi gerekecektir. Çünkü Türkiye, herkesin haset ettigi bir adama dost ve düsmanlarinin hayran oldugu bir dehâ adamina, kaybi yalniz Türkiye için degil, bütün uygarlik ve dünya için bir kayip sayilacak bir dehâ adama malik bulunmak bahtiyarligina erismistir.
Katimerini - Atina

 Atatürk, Türkler'in eski köklerini arastiriyordu. Türkler, kökleri konusunda yabanci tarihçilerin olumlu yahut olumsuz teorileri karsisinda heyecana kapilip etkilenmesidir. Kemal Atatürk kendilerine, dünyadaki bütün milletlerin kiskanabilecegi nitelikte, soyluluk payi vermistir. O'nun dönemi ecdatlariyla övünmek için, gelecek Türk kusaklarina yetecektir.
Yunanli TarihçiA.V. Daskalavis

 Dost ve müttefik Türkiye'yi pek aci bir sekilde eleme düsüren millî yasa Kraliyet hükümeti, Elen Milleti ve ben çok acili bir heyecanla katiliyoruz. Bu çok çetin sinavda bütün Yunanistan'in düsüncesi, en derin sempatisini açiklamak ve belirtmek için soylu dost millete yönelmis bulunuyor. Ünlü Sef'in, kahraman askerin ve Türkiye'nin aydin yaraticisinin anisini anmakta olan Yunanistan, Baskan Kemal Atatürk'ün Türk- Yunan baglasmasinin baslica kurucusu olmus ve iki ülkeyi ortak bir ideal ve sulhçu çalisma birligi çerçevesi içinde birbirine baglayan ve çözülmesine imkân düsünülmeyen dostluk baglarini vücuda getirmek oldugu asla unutmayacaktir. Yunanistan, kuvvetli eseri soylu Türk Milleti'nin alinyazisini ebediyen tayin etmis olan Büyük Ölü hakkinda çok heyecanli bir aniyi baglilikla koruyacaktir.
General METAKSAS
Yunanistan Basbakani, 1938

 "Kilicinin parlakligi, Atatürk'ün tek erdemi, tek san ve serefi degildir. O'nun baris zamaninda yaptigi, iradesinin kuvvetini ve fikirlerinin parlakligini daha çok belirtmistir. Büyük Pier devrinden beri böyle bir deneme yapilmamistir. Atatürk on alti yilda, gençlik ve kuvvetle dolu kudretli, istedigini ve nereye gittigini bilen yeni Türkiye'yi yaratmayi basarmistir.
Akropolis Gazetesi

 "Atatürk'ün Türkiye'de yaptigini hiçbir tarafta, hiçbir kimse yapmadi: Ne Cavour, ne Cromwel, ne de Washington... Atatürk'ün buldugunu, hiç kimse bulmadi ve Atatürk'ün yaptigini da hiç kimse yapmadi. Ilham ettigi kimselere ve kendi prensiplerine göre yarattigi yeni kusak, O'nun eserine devam edecektir."
Tipos Gazetesi

 "Birçok kahramanlarin hayat öykülerini yazmis olan Plutarque, hayatta basarinin ve mutlulugun en büyügüne ancak yeryüzünde büyük isler gördükten sonraki öteki dünyaya milletinin ask ve yas belirtileri arasinda göçen kimselerin ulasmis oldugunu söyler ve Plutarque, bu ayricaliga eski tarihte pek az kimsenin ulastigini kabul eder. Eger Atatürk Plutarque'den evvel yasamis olsaydi, bu mutlu insanlarin arasinda yer alacakti. Türk Milleti, kendisine hayat vermis veya hayatini iade etmis olan Atatürk'e hakiki bir baba gibi günlerce aglamistir. Bir insana ölümünden sonra bu derece sevgi ve yas gösterileri yapilmasi milletler tarihinde az görülen seylerdendir."
ATHINAIKA , Atina, 12 Kasim 1938

..........................................
ingiltere
Savas sonrasinin en ileri gelen devlet adamlarindan biri. Kendi basina bir klas olusturuyordu ve hemen her açidan tekdi.
The Fortnightiy, Londra

 -Avrupa, savastan sonra belirmis az sayidaki yapici devlet adamlarindan birini kaybetti.
Spectator, Ingiltere

 -Acimasiz bir güce ve atesli bir hirsa, az rastlanir bir enerji ve gözüpek bir entelektüel radikalizm ekledi; tarihsel gelenekler ya da dinsel duygusalliklarla hiç etkilenmedi. Fakat bunlari daima siyasal bir olgunlukla dengeledi.
The Times, Londra,

 -Çagimizda hiçbir isim Atatürk'ün adi kadar büyük saygi yaratmamistir.
Observer, Londra

 Bir zamanlar Avrupaya fuzuli girmis bir devlet sayilan Türkiye, Atatürk'ün önderligi altinda Avrupa'nin iç politikasinin degerli ve ilerici bir üyesi olmustur.
Ingiliz Times Gazetesi

 "Devrin en centilmen, sözüne en inanilir, dostluguna en güvenilir, devlet adami Atatürk'tür."
Ingiliz Basini

 Bu devrin diktatörlükleri ve demokratlari Atatürk'ün iyi adam hasletine malik olsalardi, dünya böyle iki düsman safa ayrilmazdi.
Ingiltere

 Vekar ve haysiyetin bir lâftan ibaret kaldigi bu asirda, Atatürk vekar ve haysiyetin canli timsaliydi.
Ingiltere

 Atatürk'ün ölümüne bugün hayatin artik hatiradan baska bir sey olmadigi bir âlemde büyük bir devlet adami, büyük bir asker, büyük derecede serefli bir sahsiyet olarak aglanmaktadir. Ingiltere önce, cesur ve asil bir düsman, sonra da sadik bir dost olarak tanidigi büyük adami selamlamaktadir.
Londra, Sundey Times

 O, nevi tamamiyle sahsina münhasir bir devlet adami idi. Diktatörlerin tahammül edemedigi serbest bir nizamla, demokrasilerin basaramadigi ve basaramiyacagi isleri yapmistir. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarini vermislerdir. Yâni, o kadar ender yetisirler.
Word Price

 Muasir hiçbir isim "Atatürk" adi kadar büyük saygi telkin etmemistir. Atatürk yalniz Türkiye'nin bütün hayatini degistiren bir dehâ degil, fakat beynelmilel münasebetlerde iyilik ve yalniz iyilik yapan bir adamdir.
Ingiltere, Observer Gazetesi

 Kemalist Türkiye, bir milletin saglam bir ekonomik siyaset güderek devletler arasinda yakisiri oldugu serefli yeri nasil kazanabilecegini bütün cihana göstermistir.
Ingiliz, The Financial Times

 Kendisi tarafindan hazirlanip yönetilmis olan Türk Inkilâbi erkek, kadin bütün yurttaslarina, Türkiye'nin önceki kusaklarindan hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sagladi. Basarilari, Türkiye'nin Avrupa devleti olmasini sagladi, yakin dogunun tarihini degistirdi.
Ingiliz Times Gazetesi

 Savas Türkiye'yi kurtaran, savastan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalniz yurdu için degil, Avrupa için de büyük kayiptir. Her sinif halkin O'nun ardindan döktükleri içten gözyaslari bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata'sina deger bir görünümden baska bir sey degildir. (1938)
Winston CHURCHILL
Ingiltere Basbakani

 Atatürk, Türk Milleti'nin ruhunda Türk Bayragi gibi dalgalanan bir basti.
Ingiliz Daily Telegraph

 Cumhuriyet Türkiyesi'nin Devlet Baskani Kemâl Atatürk, diger önderlerde görmeye alismadigimiz su degerli nitelikleri kisiliginde toplamis bulunuyor: alçak gönüllülük, yeterlik ve basari....
Ingiliz The Truth Dergisi

 O genç ve dâhi Türk Sefi'nin o esnada Çanakkalede bulunmasi, müttefikler bakimindan talihin en aci darbelerinden biridir.
Alan Moorehead
Ingiliz Yazari

 Çanakkale savas alanindaki durumu bütün gerçekleriyle belirtmeyi gerekli görüyorum. Biz simdi, kahramanca çarpisan ve çok ustalikla, cesurca yönetilen asil Türk ordusunun karsisinda bulunuyoruz.
Hamilton
Ingiliz Generali

 "Birçok kuvvetli adamin iktidara geldigini gören neslimiz, bunlarin eserlerini gözden geçirdiginde, hiçbir millet ve devlette yapilan inkilâplarin Atatürk tarafindan basarilanlar kadar iyi düsünülmemis oldugunu kabul edecektir.
Ingiliz Daily Telgraph Gazetesi

 Atatürk, eskimis bilimlerle bos yere kafasini yormamis oldugundan daha taze ve cesur düsünen bir önderdir. Kendisi için, bu günkü Avrupa'nin en güçlü Devlet Adamidir diyebilecegimiz Atatürk, hiç süphesiz devlet adamlarinin en cesur ve orijinalidir.
Herbert Sideabotham
Ingiliz Yazari

.
Türkiye'yi kurtarmis, Türk Milleti'ne önderlik eylemis ve Türk Milleti'ni ihya etmis olan Atatürk'ün ölümü, hem Türk Milleti, hem de Avrupa için mevsimsiz ve pek aci bir kayiptir. Cemiyetin her tabakasina mensup erkek ve kadinlar tarafindan tabutu üzerine dökülen göz yaslari, modern Türkiye'nin kahramani, sampiyonu ve babasi olan bu recûlün, yasadigi süre içinde gördügü ise yarasir ve sükran nisanesi ve minnet teskil eder.
Sir Winstön Churchill
Büyük Britanya Basvekili

 Herhangi bir olayi derinligiyle kavramak, çikar yolu görüp birdenbire harekete geçmek iktidari, O'nun essiz otoritesinin baslica kaynaklarindan biridir. (1923)
Grace Ellison
Ingiliz Gazetecisi

 (1922'de Türk ordularinin zaferi neticesi Anadolu'daki emelleri gerçeklesmeyen Ingiltere'nin Türk düsmani olarak bilinen Basbakani Lioyd George, Parlamento'da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri söyle cevaplandirmistir): "Arkadaslar, yüzyillar nadir olarak dahi yetistirir. Su talihsizligimize bakin ki o büyük dahi çagimizda Türk Milleti'ne nasip oldu. Mustafa Kemâl'in dehasina karsi elden ne gelirdi.
LIoyd GEORGE
Ingiltere Basbakani

 Atatürk'ün kendi eliyle yön çizdigi yeni Türkiye'nin dis siyaseti, bu memleketi batili uluslar topluluguna katmis ve eski düsmanlarini kendisine dost yapmistir.
Ingiliz Times Gazetesi

 1. Cihan Savasinda, Gelibolu yarimadasindaki kahramanlik destani olan mücadelede ve Kurtulus Savasi'daki davada yüksek dehâsi kendisine tam ve parlak zaferler kazandirmistir. Yüksek ruhu ve sebati sayesinde herhangi bir komutan, sinirini kiracak zorluklari ve talihsizlikleri sarsilmaksizin atlatmistir.
Ingiliz The Times Gazetesi

 Mustafa Kemâl Atatürk'ün ölümünün 25.yildönümü dolayisiyla anisini saygiyla anarim. Atatürk'ün adi bizde hemen hemen 50 yil önce parlak bir Türk Askeri kumandani olarak biliniyordu. Barisi takiben O'na büyük millî liderler arasinda tarihteki sürekli yerini kazandiran devletçilik nitelikleriyle Atatürk'ü tanidik. Bugün, Türkiye, Bati baglasmasi içinde Ingiltere ortaklik yapmaktadir. Ingiltere ve Türkiye ayni genel politikayi uygulamakta ve çesitli alanlarda fayda saglayan isbirliginde bulunmaktadirlar. Mutlu isbirligi; büyük anlamda Atatürk'ün çalismalarinin neticesidir. Atatürk'ün ölümünün 25.yildönümünde, O'nu kahraman asker olarak saygi ile anar, modern Türkiye'nin Atasi'ni, devlet adami Atatürk'ü takdir ve sükranla anariz."
Sir A. Douglas HUME

 Bazi Kimseler Atatürk'ü diktatörler arasinda saymistir. Bence bu görüs yanlistir ve yanlis yola götürür. Her ne kadar hiç kimse bu deyimi Hitler ve Mussollini'ye yakistirmakta duraklamazsa da diktatörün ne demek oldugunu zamanimizda yetkiyle tanimlayabilen yoktur. Su halde sorabilirsiniz: Atatürk'ü niçin bu nitelikten ari görüyorsunuz? Bunun birçok nedenleri var. Baslicasi sudur ki, Atatürk bilimle, kendisinin bulunmayacagi zamanlar için çalisiyordu. Kendisinden sonra da yasayacak bir hükümet sistemi ve yönetim kurmaga gayret ediyordu. Kendi görünüsleri uymaga halki zorlamakla degil de, inançlarini ögretmege ve ideallerini açiklamaga ugrasiyordu. Kurtulus Savasi'nda çalisma arkadaslariyla birlikte isleri plânlarken, milletin egemenligini Büyük Millet Meclisi'nde toplamisti. Meclis üyeleri halk tarafindan seçiliyordu. Cumhurbaskani da dört yilda bir seçiliyordu ve meclis, yasama gibi belirli yürütme günlerine de sahipti. Atatürk'ün Büyük Millet Meclisi'ne karsi saygisi dikkate deger. Içisleri konusunda Atatürk'ün baslica endisesi, yalniz o zamanlar için degil, her durumun ihtiyacina uyacak ve gelisecek bir uyma yetenegi ile isleyebilir, canli bir siyasi organizma yaratmakti. Eger yasasaydi - zannedersem- gelecek Cumhurbaskanligi seçiminde kendisine ait teklifi kabul etmez, özel hayatina çekilir ve mekanizmanin ayni yeterlilikle isleyip islemedigini görmek isterdi. Arkadaslari buna razi olur muydu? Orasini kestiremem.
Sir Percy LORAINE
Ingiltere Büyükelçisi

 Atatürk'ün islahati devamli olacaktir. Zira bu islahat, savastan önce kendisini tanimis olanlar için hemen hemen taninamiyacak derecede degismis olan Türkiye'yi çökmüs bir memleket halinden kuvvetli ve tek düsmani kalmadan birakmistir. Bu, zamanimizin hiçbir sahsiyetinin basaramadigi seydir."
Vernon BARLETT

 Bugün Türkiye, büyük ve yeni bir memlekettir. Ve savas sonrasinin dehset, sefalet ve bitkinliginden çikmis olan bu yeni Türkiye, Atatürk'ün dimaginda vücut bulmustu. O, bu Türkiye'yi kendi elleriyle dünyaya getirdi.
Dela Mail Gazetesi

 "Tarihin en büyük adami" Yüksek trajli bir Ingiliz gazetesi, Atatürk'ün devrimizin ve tarihin en büyük adami oldugunu ve hiçbir büyükle mukayese kabul etmiyecek kiymette bulundugunu yaziyor. Gazete Atatürk'den söz ederken onun büyüklügünü anlatabilmek için, her devrin meshur adamalarindan birkaçini söz konusu ederek, Büyük Atatürk'ümüzün bütün meshurlarla ölçü kabül etmez bir inkilâpçi, büyük kumandan, devrin en büyük devlet adami oldugunu yazmaktadir. Büyük önderimizin, büyük basarilarindan söz eden bu gazete onun derecesine çikabilmek için, onun izledigi yoldan baska bir de, Atatürk gibi, olaganüstü bir zekâ, simsek gibi kararlar verebilecek bir insan gerekligini belirtiyor ve (Atatürk'ün büyük kiymetlerini gösteren hiçbir büyük adami tarih henüz kaydetmemistir.) diyor.
Ingiltere-Londra Basini


..................................
Japonya
 Sasirtici ve çekici bir kisi. Asker olarak büyük, fakat devlet adami olarak daha büyük.
Japon Times, Tokyo

 Yüzyildanberi Küçük Asya'nin çikardigi en büyük lider.
The Japan Chronicle, Kobe

 Cumhuriyetin kurulusundan beri Türkiye'nin dis ve iç politikasinin özelligini olusturan aliskanliklari yikan gerçekçilik, onun orijinal dehasinin ürünüydü (...) Atatürk'ün ölümü sirasinda Türk dis politikasinin ana amaci, Yakin Dogu'da, Balkanlar'da ve Bati Asya'da baris ve istikrari korumak, bu bölge milletleri arasindaki anlayisi pekistirmekti. Bu amaç onlari, Avrupa'nin parçalanmak tehlikesi içinde bulundugu "ideolojik" cepheler" in birine veya digerine katilmaya zorlamaktan kurtaracaktir.
Japon Basini

 Modern Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaskani Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yildönümü münasebetiyle Cumhuriyet gazetesi araciligiyla insanligin bu büyük liderlerine derin saygilarimi sunar ve Türk Milletine en içten selâmlarima gönderirim. Japonya'da Atatürk, Birinci Dünya Savasi sonrasi felâketlerinden Türkiye'yi kurtararak büyük zafere ulastiran kahraman ve Osmanli Imparatorlugu'nun yikintilarindan yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni yaratan büyük bir devlet adami olarak, çok iyi taninmaktadir. Bilhassa Atatürk'ün Türk Dil Inkilâplarinin gerçeklestirilmesini saglamak yolundaki gayretlerine karsi büyük bir hayranlik duymaktayiz.
IKEDA

................................
Isveç

 Türkler O'nun harukulâde eserini takibederek, itibarlarini daha fazla arttircaklardir.
Isveç

 Dünya, hiçbir zaman, Türkiye'nin bati zihniyeti içinde yeniden kurulmasi gibi, heyecanli bir drama aslâ sâhit olmamistir.
Isveç, Social Demokraten Gazetesi

 O, olmasaydi modern Türkiye olmazdi. O'nun sayesinde Türkler, O'nun olaganüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarini daha fazla yükseltebileceklerdir.
Isveç, Nya Dagligh Gazetesi

 Türkiye'nin yeniden kurulmasi ve düzenlenmesi isi, hayat verici tam bir inkilâp olmustur. Bugünkü Türkiye, Atatürk'ün kuvvetli kisiligine bitmez bir sekilde baglidir. Son padisah, topragini terkettigi vakit 1922 Kasiminda elde edilmis olan sonuncu zafer, bütün doguda istek ve sevinçle selâmlanmistir. Bunu takibeden hareketler kararlardaki güven ve yürütmedeki sürat bakimindan bütün dünyayi hayrete bogmustur.
Aftenbladet Gazetesi

 Kemal Atatürk, Türk vatanini tam bir sekilde parçalanmaktan kurtarmis ve kuvvetli, modern, millî bir devlet yaratmistir. Atatürk, müstebidlerin boyundurugunu kirmistir. Ölümünde, Türkiye'nin Bogaziçi'nde ve Yakin-Dogu'daki vaziyeti öyle bir manzara arzetmektedir ki, önemli sorunlarin konu oldugu bir zamanda büyük devletler dikkatlerini Ankara'ya yöneltmektedirler.
Svenska Dagblabet Gazetesi

 Atatürk'ün eseri, üzerine bir bakilirsa görülür ki, Türk Milleti'nin basinda bu büyük Sef bulundugu 14 yil içinde meydana getirdigi eserler, geçmis yüzyillardan daha fazla ve derin izler birakmistir. O'nun olaganüstü eserini izleyebilecekler ve dünya nazarinda esasen pek yüksek olan itibarlarini daha fazla yükseltebileceklerdir.
Nya Daglight Allehanda Gazetesi

 Modern Türkiye'nin yaraticisi Kemal Atatürk'ün eserleri, memleketi için yaptiklari Isveç'te çok iyi bilinmektedir. Atatürk'ün liderligi altinda Türkiye'nin kalkinmasini, fevkâlâde ileri hamlelerini hayranlikla takibettik. Atatürk'ün, hukuk alaninda oldugu gibi, diger alanlarda da getirdigi reformlarla Türkiye, içinde bulundugu çok zor durumdan kurtarilip kuvvetli ve güvenilir temeller üzerine yerlestirilmistir.
ERLANDER
Isveç Basbakani

 Türkiye, Atatürk'ün idaresi altinda, kelimenin Batidaki kavrami ile modern bir devlet olmuslardir. Bugün bu devletin milletlerarasi itibari gittikçe artmaktadir. Girislerin islahat isi Türkiye'yi degistirmistir. Türkiye, dis politika alaninda ve Atatürk'ün yönetimi altinda büyük basarilar kazanmistir.
Dagnes Nyheter Gazetesi

 Atatürk, kuskusuz savas sonrasi gelen diktatörlerin en dikkate deger olanidir. Evvelâ Türkiye'yi bagimsiz bir millet mevkii kaybetmekten kurtarmistir. Sonra yeni bir Türk devleti yaratmis, memlekete yeni bir anayasa, yeni bir kültür ve yeni bir millî ülkü vermistir. Baska baska nitelikte diktatörler vardir. Bunlardan bazilari özgürlügü bogar. Bazilari da aksine olarak millete özgürlük ve kültür verirler. Atatürk Türkiye'si bu sonuncu tipin simgesidir. Dünya hiçbir zaman Türkiye'nin Bati anlayisi içinde yeniden kurulmasi gibi heyecanli bir drama asla tanim olmamistir.
Social Demokraten Gazetesi

..............................

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder