11 Aralık 2010 Cumartesi

üroloji ders notları-Bayanlarda genital(jenital) muayene

çiiÖÖçsiÜüBAYANLARDA GENITAL ORGAN MUAYENESI
Bayanlarda genital organ hastaliklari sekonder olarak üriner organlarada sirayet edebilir, bu sebeble tam jinekolojik muayene yapmak gereklidir.
Jinekoloji pozisyonunda yatirilan hastanin eksternal genital organlarinin inspeksiyonunda;Labia majorlar üzerinde küçük sebaseal kistler ve lipomlar görülebilir. Böbrek ve kalp hastaliklarinda veya pelvik bölgedeki karsinomalarda lenfatik tikanma sonucu vulvada ödem görülebilir.Vulvada herpes,çok sayida, küçük, kabarik ve dokunuldugunda çok agrili veziküllerle karakterizedir.Vulva erizipeli ates ve titremeyle birlikte hizla yayilan bir infeksiyon olup eksternal genital organlar sis ve kirmizidir.Pruritis vulva, monilya vajiniti,trikomonas vajiniti veya lökoplakiye bagli olabilir.Diabetik kadinlarda, gebelerde ve progestron -estrojen tipi oral kontraseptif kullanan kadinlarda monilia vajiniti sik görülür.Trikomonas vajinalis in neden oldugu vajinit ise siklikla cildi masere eder.Lökoplaki vulvada sedefi beyaz plak ve doku kalinlasmasi ile dikkati çeker. Koyu, beyaz, peynirimsi görünümlü bir eksuda candida albikansin neden oldugu monilia vajiniti için karakteristiktir. Bunun tersine trikomonas vajinitinde sari renkli ve bol miktarda akintinin ve mukozada nokta seklinde kanamalar nedeni ile epiteldeki çilek görünümü varligi dikkati çeker
Nadir vakalarda himende açiklik yoktur(himen imperforatus) ve bu nedenle adet akintisinin birikimi soncu öne dogru bombe ve mavi gri bir görünüm alir.Bu durum üretraya basi yaparak iseme bozukluklarina ve hatta idrar retansiyonuna yol açabilir. Himenin her iki yaninda ve dista,yaklasik olarak saat 4 ve 8 hizalarinda iki küçük çukurluk görülürki seksuel stimulasyonda yaglayici karakterde mukoid salgi yapan Bartholin (büyük vestibuler) bezlerin kanallarinin açilis yerleridir.Travma veya koliform organizmalar veya gonore enfeksiyonu sonucu bu bezler büyüyebilir ve agriya sebep olurlar.Infeksiyon ve travmanin iyilesmesinden sonra bezlerin kanallari tikandiginda sekresyon birikmesinden dolayi Bartholin kistleri gelisebilir.
üretranin iki yaninda bir sira küçük periüretral (Skene) bezler vardir ki bunlarin infeksionu olan Skenit halinde vajinanin ön duvari altindan üretraya masaj yapilmasiyla bakteriyolojik incelemeler için meadan az miktarda cerahat akar.üretral meatusda kirmizimsi, gevrek bir polipoid lezyon olan üretral karunkül görülebilir. Yasli bayanlarda vajinitle birlikte siklikla görülen senil uretrit, üretranin posterior dudaginin disari kivrilmasindan olusan kirmizimsi bir görünümle dikkati çekebilir.Bu durumda vajen duvari mukozasinda hemorajik alanlardan kaynaklanan benekler ve sari renkli pis kokulu akinti görülür. Vajen duvari da kalinlasmis olup rugalar silinmistir. Senil üretrit ve vajinitin kesin tanisi için, steril bir spatula veya dil basacagi ile vajen duvarindan hafif bastirilarak sürüntü alnir ve lam üzerine yayilir,lam havada kurumadan % 3 asetik asit ve % 50 etil alkol karisiminda tesbit edilerek üzerine lugol solusyonu damlatilir. Hücrelerdeki glikojenin kabul ettigi kahverengi boyanin rengi hizla uçtugu için pereparatin beklemeden muayene edilmesi gerekir.Normal hücreler boya kabul ederken hipoestrojenizmden dolayi glikojen eksikligi olan hücreler boyanamazlar.
Vajinal palpasyonla üretra veya trigonal bölgelerde bir indurasyonun varligi, buralarda mevcut olan bir tümörü getirir.Üreter alt ucundaki bir tas vajinal palpasyonla hissedilebilir.Hastanin ikinmasi sirasinada eger bir sistosel mevcutsa dikkatimizi çeker. Benzer sekilde bir rektosel varsa görülebilir, ayrica serviks vajen agzindan görünüyorsa uterus prolapsusu veya prosidensia söz konusudur. Bimanuel muayene ile uterusun büyümesi (hamilelik veya myoma uteri) veya hassasiyeti saptanabilir ayrica pelvik inflamatuvar hastaliklarin varliginda adnekslerde kistik kitleler ve hassasiyet saptanabilir. Bu kitlelerin hassasiyet derecesi hastaligin aktivitesi hakkinda fikir verir.
Bütün bu bulgular üriner semptomlarin sebebinin açiklanmasinda bize yardim eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder