11 Aralık 2010 Cumartesi

ürethra

Erkekte 20-21 cm uzunlugunda olup mesaneden eksternal meatusa kadar uzanir. Prostatik, membranöz (ikisine birlikte posterior üretra da denir) ve penil üretra (anterior üretra da denir) olmak üzere üç bölüme ayrilir.Penil üretranin ise bulboz ve pendüloz üretra ve fossa navikularis olmak üzere üç bölümü vardir.üretranin dört dar ve üç genis bölgesi vardir.Dar bölgeleri membranöz üretra, fossa navikularisin baslangiç ve bitis yerleri ve eksternal meatusdur. Genis bölgeleri prostatik üretra, bulböz üretra ve fossa navikularisdir.
PROSTATIK URETRA:üretranin en genis ve genisliyebilen kismi olup ortalama 3-3,5 cm uzunulgundadir.Etrafinda prostat glandi bulunur.Prostat glandinin apeksi hizasinda üretranin tabaninda verumontanum denilen bir çikinti vardir. Verumontanumun iki yanindan ejekulatuvar kanallar üretraya açilir, ve prostatik üretra burada açikligi simfizis pubise bakan bir açilanma yapar.Prostatik üretranin tabaninda degisik yerlerden prostatik kanallar açilir.
MEMBRANÖZ URETRA: Ortalama 2-2,5 uzunlugunda olan bu bölümün etrafinda çizgili kaslardan olusan eksternal sifinkter (istemli çalisan sifinkter) bulunur.Membranöz üretranin ön tarafindan penisin derin dorsal veni ve arka iki yan taraftan nervus erigentesler geçer.Bu bölümün her iki yaninda bulboüretral (Cowper) glandlar bulunur.
Eksternal sifinkter kaslarinin çikis yeri ürogenital diyafragma olup erkekte membranöz üretrayi ve disilerde üretranin orta kismini ? seklinde sararak tekrar urogenital diyafragmaya uzanir.Içerisinde çabuk kasilan,kasilma gücü fazla olan ve yavas kasilan , kasilma gücü az fakat uzun süre kasili kalabilecek nitelikteki çizgili kas lifleri bulunur.Bu sifinkter 1 cm. uzunlugunda olup erkekte 6 mm. disilerde 1-2 mm. kalinligindadir
PENIL URETRA:Ortalama 15 cm uzunlugunda olup penisin korpus spongiozumu içinde bulunur.Penisin bulbospongioz kasi ile sarili olan kismina bulböz üretra denir.Penisin serbest hareketli kismi içinde bulunan bölümüne pendüloz üretra denir.Fossa navikularis glans penis içinde bulunur.Erkek üretrasinin en dar yeri eksternal meatusdur.
Uretranin epiteli mesane epitelinin devamidir, eksternal meatusun iç kisminda stratifiye epitele dönüsür.Epitel tabakasinin disinda elastik ve konnektif doku içeren submukoza tabakasinin içinde çok sayida Littre glandlari bulunur ve bu tabaka damardan zengindir. Submukozanin disinda muskuler ve adventisya tabakalari vardir.
Internal pudental arterin dali olan bulboüretral arterden kanlanir.Venöz drenaji penisin derin dorsal veni araciligi ile internal pudental vene olur.lenfatik kanallari internal iliak (hipogastrik) ve komün iliak lenf nodlarina açilir.
Bayan üretrasi ortalama 4 cm uzunlugunda olup klitorisin hemen altinda vulvaya açilir. Vajenin ön tarafinda simfizis pubisin altinda bulunur.Bayanlarda üretranin mukoza epiteli baslangiçta transisyonel olup distal kisimda squamöz epitele dönüsür.Elastik ve konnektif dokulari içeren submukoza tabakasinin içinde sayilari distale dogru artan çok sayida muköz periüretral (Skene) glandlar bulunur.Bu glandlardan üretranin distal kisminda bulunanlarinin bazilari birleserek tek kanalla üretranin iki yanindan vulvaya saat 4 ve 8 hizalarinda açilir ki bunlara paraüretral (Bartholin) glandlari denir ve salgisi koit baslangicinda vulvanin kayganligini saglar.Bayanlarda eksternal sifinkter üretranin orta bölümünde bulunur.Bayanlarda üretral kontinansi saglayan sözü edilen kas yapilarindan baska vezikoüretral açinin da çok önemi vardir.Normalde 90°-110° olan bu açinin, çok sayida doguma bagli olarak genislemesi halinde stres inkontinans denilen idrar kaçirma olayi meydana gelir.
Bayan üretrasi vezikal, vaginal ve internal pudental arterlerden çikan dallarla kanlanir.Venöz drenaji internal pudental ven içine olur. üretranin distal kisiminin lenfatik kanallari inguinal ve subinguinal lenf nodlarina proksimal kisimlarinki internal iliak (hipogastrik) lenf nodlarina açilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder