12 Aralık 2010 Pazar

nasıl e-ticaret yaparım -dijital ürünlerin verilendirilmesi

Dijital ürün ve hizmetlerin vergilendirilmesi
Elektronik ticaret yapanlar açisindan bir baska ülkeye mal ve hizmet sunmanin vergilendirlmesinde güçlükler bulunmaktadir. Ülkeler arasinda Web tabanli gelirlerin nasil degerlendirilecegi, hangi vergilendirme rejimine tabi tutulacagi konusunda belirsizlikler bulunmaktadir. Vergilendirmenin ön kosulu vergiye tabi olayin tam olarak ortaya konulmasidir.
Ülkeler arasinda yapilan vergi anlasmalarina göre, elektronik ticaret yapan saticinin diger ülkelerde elde ettigi ticari kazancinin vergilendirilebilmesinin kosulu bu ülkede kalici bir yerlesim yerine (Permament Establishment) sahip olmasidir. Kalici bir yerlesim yerinden maksat firmalarin ticari islemlerini yürüttügü sabit bir is yerinin varligidir. Bir ülkenin mukimince mal ve hizmetlerin baska bir ülkenin mukimi olan müsteriye satilmasi halinde, elde edilen gelirin türü ve vergilendirilip vergilendirilmeyecegi saticinin müsterisinin ülkesinde vergi yükümlüsü olup olmadigina baglidir.
Iki ülke arasinda yapilan anlasmalar geregince, elektronik ticaret yapan firmalarin elde ettigi gelirin türünün “ticari kazanç” veya “royalty-gayrimenkul sermaye iradi” olarak siniflandirldigi görülmektedir. OECD ülkeleri ve ABD’nin vergilendirme uygulamalarinda royalty ile ticari kazançlar ayni tür vergilendirme rejimine tabi tutulmaktadir. Ancak bazi vergi anlasmalarinda bir baska ülke mukiminden elde edilen royaltylerin elektronik ticaret yapan kimsenin bu ülkede varligina bagli olmaksizin vergilendirmeye tabi tutuldugu anlasilmaktadir. Örnegin, ABD-Fransa ve ABD-Kanada arasindaki vergi anlasmalarina göre, bu ülkelerin herhangi birinde elde edilen royaltylerin yine bu ülkede vergilendirilmesi gerekmektedir.
Elektronik ticaret yapan saticinin royalty olarak kabul edilen gelirleri bir çok ülkede kaynakta kesinti yoluyla vergilendirmeye tabi tutulmaktadir. Ancak bu tür vergilendirme yöntemi bir çok aksamalara yol açmaktadir. Örnegin bir ABD mukimi web sunucusu isleten ve web sitelerini konuk eden firmanin, royalty gelirlerini vergilendirmeye tabi tutan bir ülkedeki müsterilerinden küçük tutarli ancak islem sayisi yüksek olacak biçimde elde ettigini varsayalim. Bu durumda stopaj usulü ile vergilendirme yoluna gidilmesi hem pratik olmayacaktir hem de elektronik ticareti zahmetli kilacaktir.
Ticari kazanç veya royalty olarak siniflandirilmis olan dijital mal ve hizmetler sunumundan elde edilen gelirler ülkeler arasi vergi anlasmalari tarafindan tam olarak tanimlanamamaktadir. OECD ülkeleri vergi uygulamalarinda royaltyler bir yazara, bir mucide yada bir yayimciya haklarini devretmeleri karsiliginda düzenli araliklarla ödenen para veya menfaatler toplamini ifade etmektedir. Bir çok elektronik ticaret islem sonucu elde edilen gelir royalty olarak degerlendirilmektedir. Örnegin, bir kullanici online olarak bilgisayar üzerinden okunan bir yazi için belirli bir bedel ödediginde, bu kullanimin telif ücreti ödenmesi gereken bir islem oldugu düsünülmektedir.

Ticari Kazanç olarak degerlendirilmesi gereken islemler
Dijital ürünlerin download edilmesi (indirilmesi): Bir Web sitesinden yazilim, müzik, video, kitap gibi dijital ürünlerin indirilmesi halinde elde edilen kazanç ticari kazanç olarak degerlendirilir. Bu halde müsteriler dijital ürünlerin bir kopyesini de çikarmak hakkina sahip olmaktadirlar.
Dijital ürünlerin güncellenmesi ve eklemeler yapilmasi: Internet üzerinden gerçeklestirilen yazilim güncellemeleri ve eklentiler yapilmasi yazilim indirilmesi ile ayni siniflandirmaya tabi tutulmaktadir.
Dijital ürünlerin kullanimi: Dijital ürünlerin geçici kullanimindan kaynaklanan gelirin ticari kazanç sayilmasi, royalty olarak degerlendirilmemesi gerekir. Geçici kullanimdan maksat dijital ürünün yararli ömründen daha kisa bir süre kullanimidir.
Tek kullanimlik yazilimin indirilmesi: Tek bir kullanim için Internet üzerinden indirilen yazilimlardan elde edilen kazanç ticari kazanç olarak degerlendirilir.
Web sitesi konuk eden firmalar: Bir firmaya ait bir bilgisayar üzerinde bulunan web sitesine ait program ve veri kaynaklarinin depolanmasi, ayrica bu programlari disaridan erisim yoluyla kullanicilarin kontrol etmeleri karsiliginda elde edilen kazanç ticari kazançtir.
Data depolama: OECD ülkelerinde kabul edilen görüse göre data depolama islemi sonucu elde edilen kazanç ticari kazanç olarak addedilir.
Data teknik destek: Online teknik destek hizmeti sonucu elde edilen kazanç ticari kazançtir.
Arama sonuçlari: Herhangi bir online veritabani üzerinde yapilan arama sonuçlarindan elde edilen kazanç ticari kazançtir.
Reklam verme: Internette yer alan siteler üzerinde reklam verilmesi islemlerinden elde edilen kazanç ticari kazançtir.
Online danismanlik hizmetleri: Hukuk, muhasebe, müsavirlik gibi hizmetlerin Internet ortaminda verilmesi sonucu elde edilen kazanç firmanin ticari kazanci olarak degerlendirilecektir.
Data teslim hizmetleri: Data teslim hizmetlerinden elde edilen kazanç ticari kazançtir.
Web sitesi üyeligi: Web sitesi abonelik sistemi müsteriye sunulan bir hizmet olarak degerlemeye tabi tutulmali ve ticari kazanç olarak vergilendirilmelidir.
Online ihaleler: Online olarak gerçeklestirilen ihale islemleri üzerinden elde edilen gelir ticari kazançtir.
Ses, müzik ve görüntü yayini: Ses, müzik ve görüntünün Internet ortaminda yayinlanmasi sonucu elde edilen gelir ticari kazançtir.
Royalty olarak degerlendirilmesi gereken islemler
Indirme ve isletim: Eger herhangi bir yazilim Internet üzerinden indirilirse, bu ürünün satilmasi veya yeniden üretilmesi gibi üzerinden ticari kazanç elde edilebilecek olmasi halinde, bu islemden elde edilen kazançlar royalty olarak addedilir.
Gizli teknik bilgi kullanimi: Gizli teknik hizmetlerin sunulmasi ve kullanimi sonucu elde edilen gelir royalty kabul edilir. Bu tip bir bilginin aktarilmasi için ödenen ücretler, bilginin birden çok kullanimini içermedikçe royalty olarak addedilmez.
Patentli içeriklerin kullanimi: Web sitesi sahiplerince telif ücreti karsiligi yayimlanabilen içeriklerden elde edilen gelirler royaltydir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder