12 Aralık 2010 Pazar

mikro ve makroekonomi EKONOMIDE MAL, HIZMET ve PARA AKIMI

MIKROEKONOMI VE MAKROEKONOMI
-Mikroekonomide küçük üniteler(ev halki, firma, devlet) ele alinmakta ve agirlikli olarak tüketicinin fayda optimizasyonuna, frmanin(üreticinin) kar maksimizasyonuna nasil ulastigi arastirilmaktadir.
-Bunu yaparken kismi denge analizleri kullanilir.Yani bir üniteyi incelerken onu diger ünitelerden ve bütünden bagimsiz düsünür.söz konusu bir malin fiyati incelenirken bu fiyatin diger mallarin fiyatlarindaki degismelerden etkilenmedigi varsayilir.
-Serbest piyasada ürün fiyatlarinin nasil olustugu, fiyatin olusmasini etkileyen temel unsurlar ile fiyat arasindaki iliski de mikroekonominin analiz konulari arasindadir.
-Makroekonomi genel denge analizlerinden yaralanir.Tüm ekonominin ve piyasalarin tüm sektörlerinin birlikte nasil dengeye gelecekleri sorunu incelenir. Konulari arasinda enflasyon, döviz kuru, ödemeler dengesi, issizlik, milli gelir gibi büyüklükler vardir.
EKONOMIDE MAL, HIZMET ve PARA AKIMI
-Üretici firmalar ile aileler arasinda iki ayri akim vardir:
a) Mal ve hizmet akimi: Aileler üretim için gerekli girdileri firmalara saglarken firmalar da bu girdileri kullanarak ürettikleri mallari ev halkinin kulanimina sumaktadir. Yani aileler üretim faktörlerini (daha çok emek) firmalara vermekte karsiliginda firmalar da tüketim malarini üretmektedirler.
a) Gelir ve harcama akimi: Firmalara üretim faktörlerini veren aileler bunun karsiligini rant, ücret, faiz olarak firmalardan almaktadir; bu ailelerin gelirini olusturur.Daha sonra aileler belli bir harcama yaparak firmalarin ürettileri tüketim malarini satin almaktadir ki bu da firmalarin geliridir. Bu para akimina harcamalar akimi diyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder