11 Aralık 2010 Cumartesi

KALIKS, RENAL PELVIS VE ÜRETER

Piramitler minor kalikslerin (8-12 adet) tepesinde yer isgal ederler.Minor kaliksler birleserek üst, orta ve alt major kalislere ve bunlar da renal pelvise açilirlar.
Renal pelvis tamamen intrarenal veya kismen intrarenal durumda olabilir,alt orta tarafta üreterle devam eder.Eger pelvis kismen ekstrarenal ise psoas kasinin lateral kenarinda ve quadratuslumborum kasinin önünde bulunur.Renal vaskuler sap renal pelvisin ön tarafindadir, yani önden arkaya dogru siralama ven, arter ve pelvis seklindedir.Sag renal pelvis biraz daha asagida olmakla beraber, ikisi de birinci veya ikinci lumbar vertebra hizasinda bulunur.
Üreterlerin uzunlugu kisinin boy uzunluguna göre degismekle beraber takriben 30 cm kadardir ve S biçiminde kivrimlidir.Üç bölgede darligi vardir;bunlar sirasiyla üreteropelvik kavsak, iliak damarlari çaprazladigi yer ve mesane duvari içerisindeki intramural bölgededir. Üreterler mesane duvari içine girmeden önce bayanlarda uterus arterini, erkekte duktus deferensi arkadan çaprazlar.
Kaliks, pelvis ve üreter duvarinin yapisi içten disa dogru transisyonel hücreli epitel,gevsek konnektif ve elastik dokudan ibaret lamina propria, belirgin tabakalasma göstermeyen longitudinal ve sipiral seyirli kas dokusu ve en dista fibröz konnektif dokudan ibaret adventisiya tabakasi bulunur.Üreterin 1/3 alt kisminda kas lifleri longitudinal bir seyir gösterir.Bu longitudinal kas lifleri üreter orifisleri düzeyinde sonlanmaz yüzeyel trigonun kas lifleriyle devam eder.Mesaneye henüz girmemis olan 3-4 cm lik üreter kismindan baslayip tüm intramural üreteri distan saran, fibromuskuler bir kilif olan Waldeyer kilifi bulunur.Bu Waldeyer kilifi üreteri sabit tututcu bir yapi olusturur ve longitudinal seyirli olan kas lifleri de derin trigonun kas lifleriyle devam eder.
Kaliks, pelvis ve üreterin üst kismi renal arterden beslenir.Üreterin orta kisimlari internal spermatik arter (veya ovarian arter)den beslenir. Üreterin alt bölümü ise kamün iliak ,internal iliak (hipogastrik) ve vezikal arterlerden beslenir. Tüm bu olusumlarin venleri arterlerine eslik eder ve ayni isimleri alirlar.
Kaliks, pelvis ve üreterin üst kisminin lenf kanallari lumbar lenf nodlarina ,üreterin orta kismininki internal iliak (hipogastrik) ve komün iliak lenf nodlarina ve üreterin alt kisimininki de vezikal ve hipogastrik lenf nodlarina drene olurlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder