12 Aralık 2010 Pazar

iktisat sözlüğü 1 Marx, Karl Heinrich Manchester Okulu

Malthus, Thomas Robert
(1766-1834)
Ürünü, dogal kaynakla ve yiyeceklerin aritmetik, nüfusun ise geometrik artis kaydettigini, bu nedenle nüfus artisinin gelecekte yoksulluga, açliga ve ölümlere yol açacagini ileri süren teorisiyle saglamis olan Ingiliz iktisatçisi.
1789'da bu nüfus teorisini açikladigi "An Assay on the Principle of Population, as it Affects the Future Improvement of Society" adli kitabini yayinlayan Malthus, çagimizda daha çok "efektif talep yetersizligi" ile ilgili eksik tüketim bunalimlari veya diger bir deyisle, ekonomik depresyonlara iliskin çalismalari dolayisiyla önemlidir. Malthus'un mensup oldugu klasik okulun diger iktisatçilari, uzun dönemde eksik tüketimin sözkonusu olmayacagini öne sürerken, Malthus buna katilmamis, kendisinin destekledigi toprak sahibi sinifinin lüks tüketiminin "eksik tüketimi" önlemek açisindan yararli oldugunu savunmustur. Sonraki yillarda Keynes tarafindan gelistirilen eksik tüketim konusundaki görüslerini Malthus "Principles of Political Economy" adli eserinde ortaya koymustur. Malthus'un diger önemli eserleri sunlardir: An Inguiry into the Nature and Progress of Bent (1815), The Measure of Value Stated and Illustrated (1823), Definations of Political Economy (1827).

(Manchester school)
Serbest ticareti vurgulayan Klasik iktisadi düsünce okullarindan birisi. Laissez Faire politikasini, serbest girisimi ve rekabeti ekonomik refah ve büyümenin en iyi yolu olarak kabul etmisler, korumaciliga, kamu yardimlarina, zorunlu egitim ve benzeri önlemlere karsi çikmislar, tahil ithali üzerindeki kisitlamalarin kaldirilmasini savunmuslardir.


(1818-1889)
Sosyalizmin kuramcisi, ünlü Alman filozofu ve iktisatçisi. Yasamini kapitalizmin elestirisine ve devrimci müdahalelere adamistir. Friedrich Engels ile birlikte 1848'de Londra'da Komünist Partisi Manifestosunu yazmistir. Bu belge komünist akimin temel siyasal programini ortaya koymaktadir. Ünlü eseri Das Kapital'de (1864-1876) komünizmin ekonomik temellerini olusturmaktadir. Yazdigi yazilar ve savundugu görüsler dolayisiyla yasami boyunca bir çok ülkeden sinirdisi edilmis, Almanya, Paris, Brüksel arasinda dolasmis, sonunda Londra'ya siginmis ve ölümüne kadar orada yasamistir. Das Kapital'i de Londra'da yazmistir. Marx'in diger bazi eserleri sunlardir: Ekonomik Politik ve Felsefe (1844) Felsefenin Sefaleti (1847), Fransa'da Sinif Mücadeleleri (1950) Ekonomi Politigin Elestirisine Katki (1859), Ücret, Fiyat ve Kar (1865) Fransa'da iç savas (1871) Iktisat Doktrinleri Tarihi (1865). Marx, Alman Felsefesi, Fransiz sosyalizmi ve Ingiliz iktisat biliminin etkisi altinda kalarak güçlü bir elestiri ve sentez yetenegi ile "bilimsel" diye adlandirdigi sosyalizm akimini kurmustur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder